niedziela, 12 lutego 2012

Bajeczne zamki nad Loarą

Jeżeli chcecie poczuć się jak w bajce, to polecam wycieczkę do doliny Loary, gdzie na tle malowniczego krajobrazu znajdziemy piękne zamki z bogatą architekturą, wystrojem i ogrodami.  Na obszarze zaledwie 200 kilometrów długości i 100 km szerokości wznosi się tu kilkaset oszałamiająco średniowiecznych i renesansowych zamków i pałaców. Dzisiaj większość zamków nad Loarą pozostaje w prywatnych rękach - zamki są "zwyczajnymi" mieszkaniami, z tego względu tylko część z nich jest dostępna dla turystów, ale i tak wystarcza ich na solidną, pełną atrakcji wycieczkę. Nam do tej pory udało się odwiedzić 4 miejsca, oprócz jednego, wszystkie zimową porą. Mam nadzieje, ze naszą dalszą przygodę z tym regionem Francji dokończymy wiosną i latem, kiedy uroku dodają dodatkowo kwitnące ogrody. Myślimy nawet o locie balonem nad Loarą :)

Château de Chambord

Zamek Chambord jest bez wątpliwości najbardziej znanym i największym zamkiem położonym nad Loarą. O zamku tym powiedziano kiedyś: „ Chambord jest prawdziwie królewski, królewski w swej wielkości, w swej atmosferze i obojętności dla spraw przyziemnych”. Może trudno w to uwierzyć, ale sam zamek miał służyć tylko jako rezydencja na czas polowań, które urządzał Franciszek I. Młody król miał dwadzieścia cztery lata, gdy w 1519 roku otworzył ogromny plac budowy zamku w Chambord. Franciszek I przebywał w tym zamku jedynie 72 dni w ciągu 36 lat panowania i nie ujrzał końca swego dzieła. Jego syn Henryk II i Ludwik XIV, również miłośnicy polowań, nadali Chambord formę, w której przetrwał do dnia dzisiejszego. Warto wspomnieć, że w zamku widoczne są polskie akcenty, gdyż od 1724 do 1733 roku właścicielem zamku był Stanisław Leszczyński, któremu posiadłość tę podarował jego zięć, król Francji - Ludwik XV.
Sam zamek jest naprawdę imponujący, ma 426 komnaty i 282 kominków. Przy kilku z nich się nawet ogrzewaliśmy, zwiedzając pomieszczenia zamkowe. Niestety dziś zamek jest praktycznie pusty, jednakże ze względu na przepiękna architekturę jest godny wizyty. Ponadto posiada rozlegle tarasy, z których rozciągają się widoki na tereny łowieckie należące do zamku. Nawet nam udało się dostrzec dużego dzika, który przeciął nam drogę przy wjeździe do Chambord.

fot. Francis Forget

Château de Cheverney

Zamek w Cheverny już w 1922 roku, jako pierwszy w całej dolinie Loary, został udostępniony zwiedzającym przez prywatnego właściciela. Obecnie posiadłość należy do potomków rodziny Hurault, markiza i markizy de Vibraye. Ich apartamenty mieszczą się w zamku, jednak ze względów oczywistych nie są udostępniane publicznie.  Sam zamek jest jednym z najwspanialej umeblowanych w regionie. Można tu zobaczyć najwykwintniejsze wyposażenie minionych epok: meble, łoża z baldachimami, tkaniny dekoracyjne, obrazy, gzymsy nad kominkami, parkiety, malowane sufity. Zamek słynie również z organizowanych na jego terenie polowań. Zwiedzający posiadłość mogą zobaczyć hodowlę psów rasy mały gończy anglo-francuski.  


Château de Chenonceau

Zamek Chenonceau nazywany jest bardzo często Zamkiem Dam - nazwa wzięła się od sześciu kobiet, właścicielek zamku, które stopniowo go rozbudowywały (Katherine Briçonnet, Diana de Poitiers, królowe Katarzyna Medycejska i Ludwika Lotaryńska oraz Louise Dupin i Marguerite Pelouze). W Polsce zamek Chenonceau znany jest jako miejsce akcji powieści Zbigniewa Nienackiego Pan Samochodzik i Fantomas, choć w książce tylko historia oraz układ przestrzenny budowli zgadzają się z rzeczywistością. Jest to bardzo unikatowy zamek, gdyż  zbudowany na moście, przerzuconym przez rzekę Cher. Robi to naprawdę ciekawe wrażenie. Na szczególną uwagę w Chenonceau zasługują ogrody, których nie mogliśmy niestety podziwiać w zimie. Na szczęście troszkę ten niedosmak wynagrodziły wszystkie dekoracje kwiatowe i świąteczne wewnątrz zamku, które przygotowywane są na terenie w kwiaciarni należącej do posiadłości. 

http://www.photo-aerienne-en-paramoteur.fr/indre-et-loire.htm
Château de Villandry

Zamek w Villandry zwiedzaliśmy na początku czerwca. Jest to zamek, który charakteryzują liczne i przepiękne ogrody. Zamek otacza fosa wraz z trójpoziomowymi ogrodami w stylu renesansowym. Na I poziomie mieści się ogród warzywny wraz z ok. 850 gatunkami kwiatów i warzyw. II poziom to ogród kwiatowy prezentujący labirynt powstały z wielu gatunków tych roślin, a także ogród miłości, w którym krzewy przycięto w kształtach symbolizujących różne rodzaje miłości: namiętną, czułą, ulotną i tragiczną. Natomiast na III poziomie znajduje się basen w kształcie lustra, znajdujący się w pozłacanej ramie i otoczony starymi lipami. Pomimo iż zamek w Villandry nadal pozostaje własnością rodziny Carvallo, turyści mogą go zwiedzać.


Château de Breuil

A oto i zameczek przekształcony w hotel, w którym nocowaliśmy podczas ostatniego pobytu. Fajnie było chociaż przez jedną dobę poczuć się jak król i królowa J. Było jak z bajki i bardzo przytulnie, kiedy obudziliśmy się w niedzielę rano i zobaczyliśmy że przez noc napadało tyle śniegu….

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz