Nie bez przyczyny Amsterdam określany jest często jak Wenecja Północy. W samym mieście jest niezliczona ilość kanałów, mostów, mostków, a przy brzegach przycumowane jest wiele łodzi i domków na wodzie. Rejs statkiem jest chyba najlepszym sposobem na odkrywanie tego miasta, kiedy niespieszne tempo pozwala do woli napawać się wdziękiem domów, bujną zielenią oraz urokami życia nad kanałami. Podobno w Amsterdamie jest około 2500 zalegalizowanych domków na wodzie i nie ma już miejsc na stawianie nowych. Jedynym więc sposobem, żeby zamieszkać u brzegu jednego z kanałów jest odkupienie już istniejącego. Barki-domy utytułowane są na betonowych fasadach, więc w środku nie buja i mają dostęp do miejskiej kanalizacji i pitnej wody. Kiedyś osiedlano się na wodzie z powodu kryzysu mieszkaniowego w Holandii, w tej chwili urosło to do rangi prestiżu. Podobno we Wrocławiu mamy już taki pierwszy ‘statek’ mieszkalny.
Kolejna rzecz, która na nas zrobiła wrażenie to masa rowerów na ulicach i to z jaką gracją Holendrzy jeżdżą na rowerach. Potrafią w trakcie jazdy rozmawiać przez telefon, a nawet pisać SMS’y, przewozić siebie nawzajem na ramie czy bagażniku i kierować jedną ręką w drugiej przewożąc jakieś paczki. Mi szczególnie spodobał się sposób w jaki rodzice przewożą w przyczepkach swoje dzieci. Spacerując uliczkami Amsterdamu trzeba jednak uważać na rozpędzone rowery i nie zapominać, że w Holandii to oni są królami dróg, mającymi pierwszeństwo zarówno przed samochodami, jak i przed pieszymi.
Z pewnością w Amsterdamie nie będą się nudzić miłośnicy muzeów. Trzeba przyznać, że muzea w stolicy Holandii to nie nuda i każdy znajdzie coś dla siebie, od muzeum historycznego (Amsterdams Historisch Museum), narodowego (Rijksmuseum), muzeum Van Gogha czy Rembrandta, poprzez muzeum diamentów, tulipanów, seksu, torebek, tortur czy marihuany i wiele wiele innych. Warto sobie zakupić kartę I amsterdam, z którą bezpłatnie wchodzi się do większości muzeów i która pozwala zaoszczędzić czas spędzony w długich kolejkach.
Większości turystom Amsterdam kojarzy się przede wszystkim z Dzielnicą Czerwonych Latarni. To z pewnością najpopularniejsza turystycznie dzielnica w Amsterdamie i najczęściej odwiedzana. Swoją nazwę zawdzięcza sposobowi, w jaki oferuje się tu płatną miłość. Otóż miejscowe prostytutki stoją w witrynach domów i prezentują swoje wdzięki przechodniom w dyskretnym czerwonym świetle. Panie te mają oficjalne licencje, przedstawicielki w izbie handlowej, no i oczywiście płacą podatki. Klienci, którzy pragną „skorzystać” z ich usług, wchodzą za szybę, na którą spada zasłona. Niestety fotografowanie w tej dzielnicy nie jest mile widziane i zdjęcia robiłam z ukradka ;)
Charakterystycznym elementem krajobrazu Amsterdamu są również działające tutaj coffee-shopy. Typowy holenderski coffee shop przypomina pub, w którym po zakupie marihuany bądź haszyszu można je skonsumować na miejscu. Ich działalność reguluje prawo, tak więc np. w jednym coffee shopie jednorazowo nabyć można maksymalnie pięć gramów używek i zabroniona jest sprzedaż osobom niepełnoletnim. Symbol zielonego listka stał się wręcz wizytówką miasta, a nasiona i pochodne cannabis można kupić na dowolnym targowisku miejskim. W konsekwencji przechadzając się po mieście często można spotkać grupy upalonej młodzieży i wyczuć woń palonej trawki.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz